Sportovní tanec

Klub Rokaso je především tanečním sportovním klubem, jehož členové se pravidelně účastní tanečních soutěží v České republice i v zahraničí a dosahují velmi dobrých výsledků. Jako u každého výkonnostního sportu jsou soutěže odměnou za stovky hodin tvrdého tréninku, který je ale pro nás skvělou zábavou a potěšením.

Taneční sport je disciplína vycházející ze společenského tance. Taneční páry tancují zvolené figury podle předepsaných pravidel na tanci odpovídající hudbu a snaží se co nejlépe vyjádřit charakteristické rysy tance i rytmus, melodii a strukturu hudby. Tančí se ve dvou tanečních disciplínách, ve standardních a latinskoamerických tancích.

Mezi soutěžní standardní tance (STT) patří waltz, tango, valčík, slowfox a quickstep. Soutěžní latinskoamerické tance (LAT) tvoří samba, cha-cha, rumba, paso doble a jive. Na tuzemských soutěžích se k této disciplíně u dětských kategorií přidává polka, i když není latinskoamerickým tancem.

Při soutěžích tančí v jednotlivých kolech několik tanečních párů. Jsou hodnoceny porotci a nejlepší podle postupového klíče pokračují až do finále, kde se určí tři nejlepší páry soutěže. Do jednotlivých kategorií jsou páry rozděleny podle věku a výkonnostní třídy.

Věková Kategorie Věkové rozpětí třídy
Děti I do 10 let E,D
Děti II 10-11 let E,D,C
Junioři I 12-13 let E,D,C,B
Junioři II 14-15 let E,D,C,B
Mládež 16-18 let E,D,C,B,A,M
Dospělí 19-34 let E,D,C,B,A,M, P (profesionálové)
Senioři I 35-44 let E,D,C,B,A,M, P (profesionálové)
Senioři II 45-54 let E,D,C,B,A,M, P (profesionálové)
Senioři III nad 55 let E,D,C,B,A,M, P (profesionálové)